مخالفت دادستان اراک با مرخصی استعلاجی محمد نجفی وکیل دادگستری

دادستان اراک با اعزام به مرخصی، و انتقال محمد نجفی وکیل دادگستری، به بیمارستان خارج از زندان مخالفت کرده است. این وکیل دادگستری پیشتر دچار سکته قلبی شده بود، او با اتهاماتی همچون «تبلیغ علیه نظام، از طریق تهیه فیلم مبنی بر تحریم انتخابات و امضای بیانیه معروف به ۲۳۱ نفره با موضوع انجام همه پرسی ‘انحلال قانون اساسی’ و ‘عزل رهبری’»، روبرو است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی؛ به نقل از سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲ شهریور ماه ۱۴۰۰: محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در زندان مرکزی اراک، در تاریخ ۱۰ مرداد ماه دچار سکته قلبی شده و باوجود وعده مسئولان زندان، تاکنون از مرخصی درمانی و یا اعزام به مراکز درمانی خارج از زندان محروم بوده است.

محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، روز یکشنبه ۱۰ مرداد ماه سال جاری، در زندان مرکزی اراک دچار ایست قلبی شده و به بیمارستان امیر کبیر اراک منتقل می‌شود.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت: «۱۰ مرداد، آقای آرش کیخسروی، وکیل مدافع محمد نجفی به خانواده وی خبر می‌دهند که حال ایشان در داخل زندان بد شده و به بیمارستان منتقل شده‌اند. پس از پیگیری و برخورد بد پرسنل زندان، به ایشان اطلاع داده می‌شود که آقای نجفی به بیمارستان قلب امیرکبیر منتقل شده‌اند».

این منبع در ادامه گفت: «آقای نجفی آن شب را به زندان منتقل می‌شوند و قرار می‌شود، طی روزهای بعد جهت تشخیص بیماری مجددا به بیمارستان منتقل شوند. با این حال با گذشت ۲۲ روز، انتقال وی جهت معاینه و آزمایشات پزشکی به تعویق می‌افتد. از دیگر سو، خانواده آقای نجفی درخواست مرخصی درمانی برای وی می‌کنند. دادستان در جواب این درخواست به خانواده آقای نجفی می‌گوید، با تشکیل شورا و با تصمیم چند روز آینده شخص مدیر کل دادگستری استان، بعد از تعطیلات، ۱۵ روز مرخصی درمانی به ایشان خواهند داد. اما تا امروز که ۲ روز از تعطیلات می‌گذرد، هیچ خبری از مرخصی و یا اعزام به بیمارستان نیست».

علاوه بر این، روز یک‌شنبه ۲۴ مرداد ماه سال جاری، دادگاهی که قرار بود برای رسیدگی به پرونده جدید محمد نجفی تشکیل شود، برای بار دوم تشکیل نشد. در این پرونده، این فعال حقوق بشر با اتهاماتی همچون «تبلیغ علیه نظام، از طریق تهیه فیلم مبنی بر تحریم انتخابات و امضای بیانیه معروف به ۲۳۱ نفره با موضوع انجام همه پرسی ‘انحلال قانون اساسی’ و ‘عزل رهبری’» روبرو است.

محمد نجفی ۲۵ دی ماه ۱۳۹۶ به‌دست نیروهای امنیتی در مقابل منزل شخصی‌اش بازداشت شد. او پیش از بازداشت مسئله مرگ مشکوک یکی از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ در کلانتری ۱۲ رضوی شهر اراک، به نام وحید حیدری را پیگیری می‌کرد. وی پس از گذشت ۹۲ روز، با قید وثیقه یک میلیارد تومانی آزاد شد.

مقامات رسمی در ایران مدعی بودند که وحید حیدری برای فروش مواد مخدر بازداشت شده بود و در بازداشتگاه خودکشی کرده و معتاد بوده است. ولی پی‌گیری‌های محمد نجفی از این حقیقت پرده برداشت که وحید حیدری از شرکت کنندگان در اعتراضات اراک بود و ۱۰ دی ماه بازداشت شده بود و چند روز بعد به دلایلی که احتمال می‌رود ضرب و شتم و شکنجه بوده باشد، جان خود را از دست داده است.

اوایل آذر ماه سال ۱۳۹۷، شعبه یک دادگاه انقلاب اراک، در پرونده دیگری حکم محمد نجفی را صادر کرده بود. در این پرونده محمد نجفی به ۱۳ سال حبس محکوم شده که روز دوشنبه ۶ اسفند ماه ۱۳۹۷ این حکم در شعبه ۹ دادگاه تجدید نظر استان مرکزی به تایید رسید.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید