سعید سنگر

نام و نام خانوادگی: سعید سنگر

شهرت:

تاریخ و محل تولد: ۱۲ اردیبهشت‌ماە ١٣۵٢، پیرانشهر

وضعیت تاهل و فرزندان: مجرد

محل نگهداری: زندان مرکزی ارومیه

تاریخ بازداشت یا دستگیری: سال ۱۳۷۸

اتهام‌‌های انتسابی: عضویت در سازمان مجاهدین خلق، حمله و عملیات خمپاره‌باران کردن ادارە اطلاعات و دادگاه انقلاب شهرستان سنندج

مرجع رسیدگی: شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج

حکم صادره: حبس ابد

وضعیت حکم: در حال اجرا

سابقه محکومیت‌های پیشین:

سابقه شکنجه و بدرفتاری: انواع شکنجه روانی، ۱۳ بار طناب دار و مراسم اعدام نمایشی

سوابق:

وضعیت‌های خاص:

روایت زندگی و سرگذشت: «سعید سنگر» زندان سیاسی کُرد ۴۰ ساله، اهل «پیرانشهر» در «آذربایجان غربی»، در سال ۱۳۷۸ به اتهام “حمله مسلحانه به اداره اطلاعات و دادگاه انقلاب سنندج” دستگیر شد. او از سال ۱۳۷۸ نزدیک به ۱۶ سال است که در حبس بدون مرخصی است و در این چند سال به دلیل نبود امکانات مالی از دیدار و ملاقات با خانواده‌اش محروم بوده است.

گفته شده این زندانی اتهام انتسابی “حمله و عملیات خمپاره‌باران کردن ادارە اطلاعات و دادگاه انقلاب شهرستان سنندج” را نپذیرفته و آن را از اساس دروغ عنوان خوانده است.

این عضو محبوس «سازمان مجاهدین خلق ایران» از سوی «شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج»، به اعدام محکوم و پس از گذشت ٧ سال از این حکم بە “حبس ‌ابد” تخفیف دادە شد.

این زندانی سیاسی کُرد در این مدت اشاره شده، “۱۳ بار طناب دار و مراسم اعدام نمایشی” را تجربە کردە و مسوولان زندان با این روش وی ‌را شکنجه روانی کرده‌اند.

این در حالی است که «سعید سنگر» از جمله زندانیان سیاسی فعال در زندان‌های «ارومیه» و «سنندج» بوده و تاکنون در زندان‌های «اوین»، «ارومیه» و «سنندج» محبوس بوده است.

«سعید سنگر» پس از ۸ سال تحمل حبس در «زندان مرکزی سنندج»، ۱۰ شهریورماه ۱۳۹۴، به «زندان مرکزی ارومیه» منتقل شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید