سعدا خدیرزاده، زندانی سیاسی در بازداشت و بدون اطلاع خانوادە فرزندش را بە دنیا آورد

سعدا خدیر‌زاده

سعدا خدیر‌زاده، زندانی سیاسی، محبوس در زندان ارومیه که از هشت ما پیش در زندان بلاتکلیف است وضع حمل نمود. این زندانی از هشت ماه پیش به صورت بلاتکلیف در زندان نگهداری می شود.

به گزارش کمپین دفاع از زندانی سیاسی و مدنی؛ سعدا خدیر‌زاده، زندانی سیاسی، اهل شهرستان پیرانشهر کە بیش از هشت ماە است به صورت بلاتکلیف در زندان ارومیە در بازداشت نگە داشتە می‌شود، روز دوشنبە سی‌ام خردادماه ١٤٠١ فرزندش را  بە دنیا آمد. این زندانی هیچکدام از اعضای خانواده خود را همراه نداشت.

یک منبع مطلع در اینباره گفت: مسئولین زندان ارومیە خانوادە سعدا خدیرزادە را در جریان زایمان او قرار ندادە و حتی بە آنها اطلاع ندادەاند کە عمل سزارین او در کدام بیمارستان صورت می‌گیرد تا یکی از اعضای خانوادە در کنارش باشد و مسئولین زندان تنها یکی از زندانیان زن را برای همراهی او بە بیمارستان فرستادەاند.

این منبع مطلع همچنین افزود: “باوجود شرایط سخت بارداری خانم خدیرزادە کە تیم پزشکی هم بە آن اشارە کردە بود و درخواست‌های مکرر او برای آزادی موقت، دادسرای مهاباد با آزادی موقت او بە شدت مخالفت کردە و درخواست وثیقە بسیار سنگین نمودە است کە خانوادەاش توانایی تأمین آن را ندارد. به همین دلیل او به صورت بلاتکلیف و در شرایط جسمی و روحی نامناسبی در زندان ارومیە در بازداشت نگە داشتە شدە و اکنون در بیمارستانی نامعلوم بە تنهایی فرزندش را بە دنیا آوردە است”.

بە گفتە خانوادەاش هم اکنون این زندانی سیاسی در بیمارستانی کە آنها نمی‌دانند کدام است نگهداری می‌شود.

سعدا خدیرزادە، روز سه‌شنبه ششم اردیبهشت‌ماه در اعتراض به بلاتکلیفی‌اش در بند نسوان زندان ارومیه دست به اعتصاب غذا و دارو زد و پس از ١٢ روز با قول مساعد مسئولان زندان ارومیه مبنی بر آزادی موقت او با تودیع قرار وثیقه به اعتصاب خود پایان داد.

پیشتر تیم پزشکی مراقب این زن باردار با تأیید اینکه تحمل حبس برای وی سخت می‌باشد، گزارشات خود در این رابطه را به پزشکی قانونی ارسال کردند.

همچنین عفو بین‌الملل در واکنش به وضعیت این زن باردار اعلام کرده بود: بازداشت وی مغایر معیارهای دادرسی منصفانه است و از نظر قوانین بین‌المللی خودسرانه محسوب می‌شود.

پیشتر، این شهروند طی دو نامه از دادستان پیرانشهر درخواست تبدیل قرار بازداشت موقت به قرار وثیقه کرده بود، اما دادستان و بازپرس پرونده با درخواست وی مخالفت کرده بودند.

سعدا خدیرزاده در درخواستش اعلام کرده بود که در حال حاضر در شرایط نامساعدی در زندان به سر می‌برد و به دلیل بارداری، فشار خون، ناراحتی کلیوی و دیسک کمر و ناراحتی قلبی و عصبی تحمل حبس برای وی سخت است.

روز دوشنبه هفدهم آبان‌ماه ١٤٠٠، این زن باردار از بازداشتگاه اطلاعات سپاه به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد.

این شهروند طی مدت بازداشت از “ملاقات با خانواده” و “دسترسی به وکیل” محروم بوده است.

روز پنج‌شنبه بیست و دوم مهرماه ١٤٠٠، نیروهای امنیتی این شهروند را بدون ارائه حکم قضایی بازداشت کرده بودند.

تاکنون از دلیل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این شهروند اطلاع دقیقی به دست نیامده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید