زندان شیبان اهواز؛ جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مهران قره باغی، زندانی سیاسی از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد

مهران قره باغی

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مهران قره باغی، زندانی سیاسی محبوس در زندان شیبان اهواز، از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد. او به مصادیق اتهاماتی همچون افساد فی الارض و محاربه، پیش‌تر توسط دادگاه انقلاب این شهر تفهیم اتهام شده بود.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی؛ روز چهارشنبه یک تیر ماه ۱۴۰۱، مهران‌قره باغی، زندانی سیاسی محبوس در زندان شیبان‌ اهواز بصورت ویدئو کنفرانس، توسط شعبه یکم دادگاه انقلاب ماهشهر با وکالت فرشته تابانیان از بابت اتهامات «افساد فی الارض» و «محاربه» محاکمه شد. این زندانی سیاسی در حال سپری کردن حبس تعزیری دو ساله در بخش اول پرونده خود است.

یک منبع مطلع در اینباره گفت:”جلسه دادگاه مهران قره باغی به همراه دیگر هم پرونده ای او مجید خادمی در شعبه یک دادگاه انقلاب ماهشهر برگزار شد متاسفانه پس از جلسه دادرسی مجید خادمی برای پرونده جدید بازداشت شد و مهران قره باغی حضور نداشت اما از طریق ویدئو کنفرانس در جلسه دادگاه حاضر و آخرین دفاعیات توسط فرشته تابانیان اخذ شد.”

این منبع مطلع همچنین افزود:”مهران قره باغی، از بیماری ناراحتی قلبی در رنج است و اخیرا در پی حمله قلبی به بیمارستان خارج از زندان اعزام شد و از سوی دیگر با مشکلات پوستی مواجه شده که علت آن آلودگی شدید محیط زندان هست.”

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۳۰ خردادماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی تعیین‌تاریخ رسیدگی به پرونده مهران قره باغی و هم پرونده ای او مجید خادمی را اطلاع رسانی کرده بود.‌

پیشتر نیز جلسه دادگاه رسیدگی به این‌ پرونده برای تاریخ رسیدگی ۹ خردادماه ۱۴۰۱، تعیین وقت شده بود که با توجه عدم‌ رعایت تشریفات ماده ۲۹۷ قانون آئین دادرسی کیفری این جلسه دادرسی تعلیق شد.

همچنین در تاریخ ۲۷ دی ماه ۱۴۰۰، شعبه ۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ماهشهر از توابع استان خوزستان، مهران قره باغی را از اتهامات《فعالیت تبلیغی علیه نظام》و《عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام – سازمان مجاهدین خلق》تبرئه و برای او نسبت به این ۲ اتهام قرار منع تعقیب صادر و پرونده او را با اتهامات《محاربه》و《افساد فی الارض》به شعبه ۱ دادگاه انقلاب ماهشهر ارجاع کرده بود.

جلسات بازپرسی مهران قره باغی، در تاریخ های ۳۰ آذر و ۶ دی ماه ۱۴۰۰، توسط شعبه ۳ دادسرای عمومی و انقلاب ماهشهر، برگزار و دفاعیات این زندانی سیاسی و فرشته تابانیان، وکیل مدافع او اخذ شده بود.‌

همچنین مبنای این اتهامات به ادعای اداره اطلاعات بهبهان، ارتباط مخفیانه مهران قره باغی، با خارج از زندان با سازمان مجاهدین خلق عنوان شد.

ماموران اداره اطلاعات بهبهان، در تاریخ ۲۱ تیر ماه ۱۴۰۰، مهران قره باغی را از زندان این شهرستان به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز منتقل و پس از طی‌ مراحل بازجویی و تفهیم اتهام، در تاریخ ۱۸مرداد ماه ۱۴۰۰، به زندان بهبهان بازگردانده و در تاریخ دو دی ماه ۱۴۰۰ هم به زندان شیبان اهواز منتقل کردند.

مهران قره باغی، در تاریخ ۲۸ دی ماه ۱۳۹۸، توسط ماموران اطلاعات سپاه شهرستان بهبهان به همراه مجید خادمی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهامات《 توهین به رهبری 》و《 فعالیت تبلیغی علیه نظام 》توسط شعبه دادگاه انقلاب بهبهان به تحمل سه سال حبس تعزیری محکوم شد.

براساس دادنامه صادره توسط دادگاه انقلاب بهبهان، مهران قره باغی به اتهام《 توهین به رهبری 》به ۱ سال حبس تعزیری و به اتهام《 فعالیت تبلیغی علیه نظام 》هم به تحمل دو سال حبس تعزیری محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی تحمل دو سال از مجموع این مدت برای مهران قره باغی اجباری شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید