انتقال اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه، از بازداشتگاه اوین به زندان تهران بزرگ

انتقال اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه

اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه، دو تن از فعالان صنفی فرهنگیان به زندان تهران بزرگ منتقل شدند. پیش‌تر این دو فعال فرهنگی جهت ادامه بازجویی‌ها به تهران منتقل شده بودند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی؛ روز شنبه ۲۸ آبان ماه ۱۴۰۱، مسعود نیکخواه و اسکندر لطفی، دو تن از فعالان صنفی فرهنگیان، اهل مریوان و محبوس در زندان اوین در اقدامی تنبیهی به زندان تهران بزرگ منتقل شدند.

براساس این گزارش، انتقال این دو عضو هیئت مدیره انجمن صنفی فرهنگیان شهرستان مریوان به زندان تهران بزرگ در جهت اعمال فشار بیش از پیش به آنها صورت گرفته است.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱، اسکندر لطفی در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل وی و با ایجاد رعب و وحشت و رفتار خشونت آمیز و مسعود نیکخواه هم در همان روز پس از احضار به اداره پیگیری وزارت اطلاعات در شهرستان مریوان بازداشت و سپس به تهران منتقل شدند.

اسکندر لطفی، در تاریخ ۲۶ مردادماه ۱۴۰۱، و مسعود نیکخواه هم در تاریخ ۲۹ مردادماه ۱۴۰۱، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد تومان برای هر نفر بطور جداگانه از بابت بازداشت اول خود آزاد شده بودند.

مسعود نیکخواه، در تاریخ ۹ مردادماه ۱۴۰۱، پس از اتمام بازجوئی ها در بند ۲۰۹ و ۲۴۰ زندان اوین به اندرزگاه ۴ این زندان منتقل شده بود.

اواسط خردادماه ۱۴۰۱، مسعود نیکخواه، برای انجام بازجویی های تکمیلی از بازداشتگاه اداره اطلاعات کردستان به سلولهای انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین در تهران منتقل شده بود.

مسعود نیکخواه، برای نخستین مرحله در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران اداره اطلاعات مریوان بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در سنندج منتقل و در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه آزاد شد اما در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، مجددا توسط ماموران اداره اطلاعات مریوان بازداشت شده بود.

اسکندر لطفی هم در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، همزمان با برگزاری تجمعات اعتراضی سراسری معلمان ایران به مناسبت روز معلم و روزجهانی کارگر، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج مرکز استان کردستان منتقل شده بود.

این فعال صنفی فرهنگیان، در تاریخ ۹ خرداد ماه ۱۴۰۱، در اعتراض به تداوم بازداشت بلاتکلیفی و اعمال فشار برای اعتراف اجباری اعتصاب غذا کرد و در نهمین روز از اعتصاب غذای خود جهت بازجوئی های تکمیلی به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شد و چند روز بعد به اعتصاب غذای خود پایان داد.

اسکندر لطفی، در تاریخ ۱۴ تیر ماه ۱۴۰۱، طی یک تماس تلفنی کوتاه خبر انتقال خود از بند امنیتی ۲۰۹ و ۲۴۰ زندان اوین را اندرزگاه ۴ این زندان به خانواده خود داده بود اما کمتر از ۲۴ ساعت به دلایل نامعلومی به سلول انفرادی بند ۲۰۹ بازگردانده شد اما چندی بعد به اندرزگاه ۴ زندان اوین بازگردانده شد و در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، هم‌ توانست با خانواده خود بصورت کابینی ملاقات کند.

اسکندر لطفی، پیشتر هم در تاریخ ۷بهمن ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری ۲ شهرستان سنندج، با اتهام(نشراکاذیب)و(تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی)، محاکمه و در تاریخ ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۸، فقط از بابت اتهام(نشر اکاذیب)به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

در تاریخ ۲۲ خردادماه ۱۳۹۸، این‌فعال صنفی فرهنگیان شهرستان مریوان، پس احضار به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندج مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود و سپس با تودیع قرار کفالت آزاد شد.

اسکندر لطفی، در جریان تحصن سراسری معلمان ایران در تاریخ ۲۲ و ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۷ هم توسط یکی از ارگانهای امنیتی استان کردستان احضار و بازجوئی شده بود./ به نقل از کانون صنفی معلمان ایران،

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید