دادگاه انقلاب کرج؛ تعیین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام‌های حمید قره حسنلو، رضا آریا و حسین محمدی

حمید قره حسنلو، رضا آریا و حسین محمدی

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام‌های حمید قره حسنلو، رضا آریا و حسین محمدی، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب کرج برگزار خواهد شد. این افراد پیش‌تر به اتهام‌هایی همچون افساد فی الارض از طریق ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و حمله به ماموران نیروی انتظامی و بسیج و جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد که موجب اخلال شدید در نظم عمومی و ناامنی در کشور و منتهی به جان باختن روح الله عجمیان، تفهیم اتهام شده بودند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز دوشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۴۰۱، حمید قره حسنلو، رضا آریا و حسین محمدی، سه تن از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، در شعبه اول دادگاه انقلاب کرج به ریاست موسی آصف الحسینی برگزار خواهد شد. این‌ افراد بعنوان متهمان ردیف ۳ تا ۵ پرونده موسوم به اعتراضات کمالشهر کرج، پس از تائید درخواست فرجام خواهی توسط دیوان عالی کشور، پرونده آنها برای رفع نواقص مجددا به دادسرا عودت شده بود.

یک منبع مطلع در این‌باره گفت:”جلسه دادگاه حمید قره حسنلو، رضا آریا و حسین محمدی، با توجه به اینکه احکام اولیه صادره بر علیه آنها از سوی دیوان عالی کشور در پی نقص در پرونده لغو شد مجددا در شعبه اول دادگاه انقلاب کرج به ریاست موسی آصف الحسینی، برگزار خواهد شد.”

دیوان عالی کشور، اوایل دی ماه ۱۴۰۱، پس از بررسی درخواست فرجام خواهی به احکام اعدام صادره بر علیه حمید قره حسنلو، حسین محمدی و رضا آریا و تائید درخواست این افراد با اعمال نقص در تحقیقات این احکام را لغو و فقط احکام اعدام محمد مهدی کرمی و سید محمد حسینی، بعنوان متهمان ردیف اول و دوم را عینا تائید کرد و مجددا پرونده متهمان ردیف ۳ تا ۵ را برای رفع نواقص به شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب کرج اجرا کرده بود.

همچنین احکام اعدام محمد مهدی کرمی و سید محمد حسینی، بعنوان متهمان ردیف اول و دوم این پرونده از بابت اتهام (افساد فی الارض از طریق ارتکاب جرم علیه امنیت کشور)، (حمله به ماموران نیروی انتظامی و بسیج و جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد که موجب اخلال شدید در نظم عمومی و ناامنی در کشور و منتهی به جان باختن روح الله عجمیان، که پیشتر از سوی دیوان عالی کشور قطعیت پیدا کرده بود سحرگاه ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱، در زندان رجایی شهر کرج، اجرا شد.

لازم به اشاره است، در تاریخ ۱۵ آذر ماه ۱۴۰۱،‌ رضا آریا، حمید قره حسنلو و حسین‌محمدی، بعنوان متهمان ردیف ۳ تا ۵ پرونده قضایی موسوم به اعتراضات کمالشهر کرج، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج به ریاست  موسی آصف الحسینی، از بابت اتهامات (افساد فی الارض از طریق ارتکاب جرم علیه امنیت کشور)، (حمله به ماموران نیروی انتظامی و بسیج و جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد که موجب اخلال شدید در نظم عمومی و ناامنی در کشور و منتهی به جان باختن روح الله عجمیان) به اعدام محکوم شده بودند. همچنین متهمان ردیف ۶ تا ۱۶ این پرونده (از جمله ۳ متهم با سنین زیر ۱۸ سال) از بابت اتهامات مذکور با توجه به نقش آنها در جریان برگزاری اعتراضات سراسری به حبس های طولانی مدت تا ۲۵ سال محکوم شدند.

حسین محمدی و رضا آریا، در تاریخ ۱۲ آذر ماه ۱۴۰۱، به همراه ۳ تن دیگر از متهمان این پرونده، در سومین جلسه دادرسی دفاعیات خود را از بابت اتهامات تفهیم شده به آنها در مرحله بازپرسی، به موسی آصف الحسینی، قاضی شعبه اول دادگاه انقلاب کرج ارائه کرده بودند.

همچنین، دومین جلسه دادرسی به این پرونده در تاریخ ۱۰ آذر ماه ۱۴۰۱، با محاکمه حمید قره حسنلو و ۲ متهم دیگر این پرونده، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب کرج مرکز استان البرز به ریاست قاضی موسی آصف الحسینی و مستشاران دادگاه برگزار شده بود.

اولین جلسه دادرسی به این پرونده نیز، در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۴۰۱، برگزار و نماینده دادستان به تشریح کیفرخواست صادره پرداخت و متهمان ردیف این پرونده مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند و محمدمهدی کرمی و سیدمهدی حسینی، متهمان ردیف اول و دوم این پرونده، دفاعیات خود را به قاضی موسی آصف الحسینی ارائه کرده بودند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید