صدور احکام قضایی برای شش تن در سقز: از حبس تا محرومیت از حقوق اجتماعی

هیوا جهانی، شیرکو (خالد) حجازی، هیوا تاتائی، محمد آزاد امینی، سمیرا احمدی و امید مقدس

هیوا جهانی، شیرکو (خالد) حجازی، هیوا تاتائی، محمد آزاد امینی، سمیرا احمدی و امید مقدس، شهروندان اهل سقز توسط شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر به حبس، جزای نقدی و منع خروج از کشور محکوم شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، هیوا جهانی، شیرکو (خالد) حجازی، هیوا تاتائی، محمد آزاد امینی، سمیرا احمدی و امید مقدس، شش شهروند اهل سقز توسط دادگاه انقلاب این شهر به حبس، جزای نقدی و منع خروج از کشور محکوم شدند.

بر اساس حکمی که اخیرا توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سقز به ریاست قاضی «جواد مصطفائی» صادر و روز شنبه بیست و یکم بهمن‌ ماه به این افراد ابلاغ شده است، هیوا جهانی، ۴٠ ساله، فرزند محمد، شیرکو (خالد) حجازی، ۴٠ ساله، فرزند محمد، هیوا تاتائی، ۴٨ سالە، فرزند محمدصالح، صفا عائیلی، ٢٧ سالە، فرزند عبدالرحمن، محمدآزاد امینی، ۵٢ ساله، فرزند نجم‌ الدین، سمیرا احمدی، ٣٢ ساله، فرزند محمود و همچنین امید مقدس، ۴۴ ساله، فرزند انور، به حبس، جزای نقدی و مجازات تکمیلی محکوم شدند.

هیوا جهانی و امید مقدس، به اتهام مشارکت در اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی هر یک به تحمل دو سال حبس با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شده اند. دادگاه با استناد به قانون کاهش مجازات، محکومیت حبس این دو متهم را به پرداخت هر یک ۳۵ میلیون تومان جزای نقدی تبدیل کرده است.

سمیرا احمدی، هیوا تاتائی و محمدآزاد امینی، دیگر متهمان پرونده از بابت این اتهام هر یک به تحمل سه سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شده اند. خانم احمدی و هیوا تاتائی به عنوان مجازات تکمیلی هر یک به دو سال منع خروج از کشور نیز محکوم شده اند.

همچنین شیرکو (خالد) حجازی به اتهام مشارکت در اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی، به تحمل سه سال و شش ماه و یک روز حبس تعزیری، از بابت عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام به تحمل سی و یک ماه و شانزده روز حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شده است. او همچنین به عنوان مجازات تکمیلی به منع از خروج از کشور به مدت دو سال محکوم است.

قاضی مصطفائی دو سوم از اجرای مجازات حبس اشد فوق را به مدت سه سال به حالت تعلیق در آورده است. تعلیق این میزان از حکم صادره علیه آقای حجازی در قبال موظف نمودن وی به انجام برخی فعالیت ها از قبیل خودداری از معاشرت با افرادی که “اشتهار به فعالیت در امور بزه معنونه در کیفرخواست” دارند و گذراندن سه دوره تربیتی و اخلاقی توسط متهم صورت گرفته است.

احکام صادره ظرف مهلت بیست روز از زمان ابلاغ، قابل تجدیدنظرخواهی در محاکم تجدیدنظر استان کردستان است.

لازم به ذکر است، روز گذشته کمپین از محکومیت دو تن  دیگر از متهمان این پرونده به نام های  صفا عائلی، دایی مهسا (ژینا) امینی به پنج سال و نیم حبس، دو سال منع خروج از کشور و دیگر مجازات های تکمیلی  و سمیرا احمدی، به سه سال حبس تعزیزی و مجازات تکمیلی خبر داده بود.

این افراد در شهریورماه امسال در آستانه سالگرد مرگ مهسا امینی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویی با تودیع وثیقه آزاد شدند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید