ساسان چمن‌آرا، هنرمند معترض، بار دیگر به دادگاه احضار شد

ساسان چمن‌‌آرا

ساسان چمن‌آرا، از فعالان بازداشت‌شده در خیزش سراسری “زن، زندگی، آزادی”، در صفحه اینستاگرام خود از ارجاع پرونده‌اش به شعبه اول دادگاه انقلاب ایلام خبر داد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، ساسان چمن‌آرا روز یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ جهت اخذ آخرین دفاع در خصوص اتهام «تبلیغ به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام» به شعبه چهارم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ایلام احضار شد.

وی پیش از این در روز چهارشنبه چهارم بهمن ‌۱۴۰۲ با قید ضمانت و به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

صبح چهارشنبه ۲۷ دی‌ ۱۴۰۲، سه نیروی امنیتی با حمله به منزل خانوادگی ساسان چمن‌آرا، ضمن تفتیش منزل، او را بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ایلام منتقل کردند.

روز سه‌شنبه چهارم بهمن‌ ١٤٠١، ساسان چمن‌آرا پس از ١٠٩ روز بازداشت با تودیع قرار وثیقه ٥٠٠ میلیون تومانی به شیوه موقت تا اتمام رسیدگی به پرونده‌اش در دادگاه تجدیدنظر از زندان تهران بزرگ آزاد شده بود.

این هنرمند ٣٣ ساله به اتهامات «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام» توسط شعبه ٢٩ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی «سید علی مظلوم» به پنج سال حبس تعزیری محکوم و حکم این حکم در دادگاه تجدیدنظر تأیید شده بود.

آقای چمن‌آرا طی مدت بازداشت از دسترسی به وکیل تعیینی محروم و فقط هنگام حضور در دادگاه به آن دسترسی داشته است. وکیل این هنرمند قبل از جلسه دادگاه فقط یکبار به پرونده موکلش دسترسی داشته و در جلسه دادگاه فرصت و امکان دفاع نداشته است.

ساسان چمن‌آرا در تاریخ پانزدهم مهرماه ١٤٠١ به دلیل شرکت در اعتراضات بدون ارائه حکم قضایی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و ٢١ روز در بازداشتگاه «یک الف» سازمان اطلاعات سپاه و ١٨ روز در بند «۲۰۹ زندان اوین» که متعلق به وزارت اطلاعات است، در بازداشت به سر برده بود.

این هنرمند طی مدت بازداشت مورد شکنجه و بدرفتاری نیروهای امنیتی قرار گرفته بود و پس از یکماه بازداشت یکبار تماس تلفنی یک دقیقه‌ای را با خانواده‌اش داشته بود.

آقای چمن‌آرا پس از اتمام بازجویی به زندان تهران بزرگ منتقل و در اعتراض به شرایط نگهداری و عدم دسترسی به دارو دست به اعتصاب غذا زده بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید