یک درویش گنابادی در روستای دشتی اصفهان بازداشت شد

هادی کریمی درویش گنابادی ساکن روستای دشتی از توابع استان اصفهان دوشنبه گذشته مورخ ۱۹ شهریورماه ۹۷ از سوی ماموران امنیتی لباس‌شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

وب‌سایت مجدوبان نور که اخبار دراویش گنابادی را منتشر می‌کند در این خصوص نوشته است: “چهار مامور لباس شخصی که سوار یک خودرو سمند بوده‌اند مقارن ساعت ۸ شب آقای کریمی را مقابل گاراژ روستا احاطه کرده و به مکان نامعلومی می‌برند”.

از هویت ماموران و علت بازداشت آقای کریمی هیچ اطلاعی در دست نیست.

در دو ماه گذشته این دومین درویش است که در روستای دشتی بازداشت می‌شود. پیش‌از این “حسین قضاوی” درویش گنابادی ساکن روستای دشتی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود.

تا کنون شمار زیادی از درویشان گنابادی، پس از تجمع اعتراضی موسوم به گلستان هفتم روز دوشنبه ۳۰ بهمن بازداشت شده‌اند و بنا به گفته منابع خبری کمپین “دراویش بازداشتی از ابتدای بازداشت، از ابتدایی‌ترین حقوق خود محروم بوده‌اند و دادگاه آنان بدون اجرای تشریفات قانونی و بهره‌مندی از حق وکیل و برخلاف قانون آئین دادرسی کیفری برگزار شده است.”

فشارها به دراویش در نظام جمهوری اسلامی عمدتا از شهر قم آغاز شد. قم مذهبی‌ترین شهر ایران است و با توجه به نزاع تاریخی صوفیه و اهل شریعت، فشار بر دراویش در این شهر سابقه طولانی دارد و به سال‌های قبل از انقلاب می‌رسد؛ اما در سال‌های اول دهه هشتاد خورشیدی با انتشار شماری از کتاب‌های ضدصوفی در قم که این سلسله را به ضدشیعی بودن متهم می‌کردند، رفته رفته جو سنگین‌تری علیه آنها شکل گرفت. تنش در مناسبات حکومت با دراویش نعمت‌اللهی با تخریب برخی از مکان‌های مذهبی‌شان و مخالفت حکومت با گردهمایی آنها به خصوص در قم وارد مرحله ای شد که یک دهه بعد در تهران به درگیری فیزیکی و خونریزی انجامید.

در سال‌های گذشته اخبار و گزارش‌های پرشماری از احضار، تهدید، بازداشت و در نهایت محاکمه و صدور احکام سنگین برای دراویش – به ویژه دراویش سلسله گنابادی- منتشر شده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید