جزئیات ضرب و جرح آرش صادقی و گزارشی از آخرین وضعیت وی

آرش صادقی زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج، ۳۰ تیرماه ۱۳۹۷ در بیمارستان امام خمینی؛

در صورت تعلل در ادامه روند درمان آرش صادقی، فعال حقوق بشر محبوس در زندان رجایی‌شهر، بیماری وی شدت خواهد گرفت.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، آرش صادقی فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر که سرطان “کندروسارکم” وی پیش‌تر از سوی پزشکان به تایید رسیده‌بود، در صورت تعلل در ادامه روند درمان، “بیماری‌اش به استخوان مچ دست و سایر اندام‌هایش سرایت خواهد کرد.”

از سوی دیگر گزارش شده که وی روز شنبه، ۲۱مهرماه در بیمارستان “امام خمینی” تهران از سوی ماموران امنیتی مورد ضرب و جرح قرار گرفته‌است.

یک منبع مطلع در این خصوص به کمپین گفته‌است: «شنبه گذشته، آرش را برای ویزیت دکتر معالجش به بیمارستان خمینی منتقل کردند. در انستیتو کانسر بیمارستان، چند نفر ایشان را می‌شناسند و با او سلام و احوالپرسی می‌کنند، در همین حین مامور مراقب آقای صادقی می‌گوید “تو هماهنگ کردی” و آرش جواب نمی‌دهد که مامور با کف دست به سینه آرش ضربه‌ای زده و او را به زمین پرتاب می‌کند و در ادامه مامور دوم از راه می‌رسد و او را در حالی که دستبند به دست‌هایش داشت، زیر مشت و لگد می‌گیرند.»

این منبع که خواست نامش فاش نشود، می‌گوید: «شاهدان ماجرا آن‌ها را جدا می‌کنند و آرش نیز تصمیم گرفت که ویزیت نشود، اما دکتر و عوامل بیمارستان، وی را متقاعد می‌کنند که معاینه شود.»

این منبع در ادامه گفته که “آرش صادقی باید مورد شیمی درمانی قرار گیرد، پزشگان گفته‌اند در صورت عدم شیمی درمانی، بیماری وی شدت یافته و به استخوان مچ و جاهای دیگر سرایت خواهد کرد.”

گفتنی است، پیش از این مسئولان زندان رجایی‌شهر، بارها از اعزام به بیمارستان آرش صادقی، ممانعت کرده و گزارش‌هایی نیز در کمپین در همین خصوص منتشر شده‌است.

بنا به آخرین گزارش‌ها، وضعیت وی وخیم و دست او به شدت عفونت کرده است و اگر به مراکز درمانی فرستاده نشود وضعیت بدی در انتظارش خواهد بود.

یک منبع مطلع به کمپین گفته‌بود: «دست آرش به دلیل عدم رسیدگی پزشکی به شدت عفونت کرده اما به دستور دادیار زندان آقای “رستمی” از اعزام آرش به بیمارستان ممانعت می‌شود و اگر عفونت دست آرش صادقی درمان نشود، عواقب بدی برای وی خواهد داشت.»

آرش صادقی چرا از زندان اوین به رجایی‌شهر منتقل شد؟!

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر که ۴ مهرماه پس از سه سال و نیم به مرخصی سه روزه آمده بود، از وضعیت بغرنج آرش صادقی در زندان خبر داده‌بود.

عفو بین‌الملل نیز در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ منتشر کرد، گفته که مقامات ایران با ممانعت از دسترسى آرش صادقى ‌به مراقبت‌هاى درمانى و بى اعتنایى به هشدارهاى پزشکان، در حال شکنجه دادن این مدافع حقوق بشر که از سرطان رنج می‌برد، هستند.

آرش صادقی فعال حقوق بشر محبوس در زندان رجایی شهر کرج در اواخر تیرماه گذشته جهت رسیدگی به وضعیت پزشکی خود به بیمارستان منتقل و روز شنبه مورخ سوم شهریور‌ماه ۹۷ ابتلا به سرطان وی از سوی پزشکان تایید شد.

آرش صادقی  سه‌شنبه ۲۰ شهریورماه ۱۳۹۷، جهت عمل جراحی از زندان به بیمارستان امام خمینی منتقل شد و علیرغم دستور پزشک معالج روز شنبه ۲۴ شهریورماه ۱۳۹۷ به زندان بازگردانده شد.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای صادقی در گفتگو با گزارشگر کمپین گفته بود: “آرش بعد از برداشتن غده بدون استراحت شنبه به زندان بازگردانده شد در حالی که حالش خوب نبود و درمان قطعیش معلوم نیست چون غده باید بیوبسی شود تا بتوانند به جایش پروتز یا درمان دیگری جایگزین کنند”.

کندروسارکوما پکی از شایع ترین تومور اولیه بدخیم استخوانی در سنین نسبتا جوانی است که در آن سلولهای بدخیم غضروف ساز تولید تومور می کنند.

‎آرش صادقی بر اثر آسیب‌های ناشی از دوران بازجویی که منجر به شکسته شدن بازو و کتفش گردید، بدون معالجه در سلول انفرادی رها شد و به نظر می رسد به دلیل تکثیر بیش از حد و غیرعادی سلولی در ناحیه دچار شکستگی با نوعی تومور سرطانی مواجه شده که یک سال و نیم است از دردهای آن به خود می‌پیچد و بر اثر ضایعات ناشی از اعتصاب غذای طولانی‌مدت توان هضم هیچ غذایی را نداشته و وزنش به ۴۳ کیلو رسیده است.

آرش صادقی که به بیماری «کولیت زخمی» یا «کولیت اولسروز» حاد مبتلا است و به دلیل عدم رسیدگی پزشکی به موفع احتمال دارد به بیماری سرطان روده بزرگ مبتلا شود، اکنون با خطر ابتلا به سرطان دیگری مواجه است.

پیش‌تر، عفو بین‌الملل در بیاینه‌ای خواستار انتقال فوری آرش صادقی، به مراکز تخصصی سرطان شد.

آرش صادقی در دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی، توهین به رهبری، تشکیل گروه‌های غیرقانونی، تبلیغ علیه نظام به ۱۵ سال حبس محکوم شد. همچنین قاضی پورعرب، رئیس شعبه ۵۴ دادگاه حکم ۴ سال حبس تعلیقی وی را لازم‌الاجرا اعلام کرد. به این ترتیب آرش صادقی هم اکنون در حال سپری کردن ۱۹ سال حبس خود در زندان رجایی شهر کرج است.

وی به علت اعتصاب غذاهای طولانی مدت و پیاپی به بیماری های مختلف دچار شده است و از ناراحتی تنفسی و بیماری های گوارشی، معده و روده به شدت رنج می برد. گفته شده کلیه وی به دلیل اعتصاب غذاهای مداوم و عدم رسیدگی پزشکی دچار آسیب های جدی شده است.

آرش صادقی، اولین بار، ۱۸ تیر ۱۳۸۸، مقابل دانشگاه علامه طباطبایی تهران به همراه تعدادی از دانشجویان معترض به نتایج انتخابات ۱۳۸۸ توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و پس از ۹۰ روز به قید کفالت آزاد شد.

این فعال حقوق بشر اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ توسط اطلاعات سپاه بازداشت و پس از ۶ ماه حبس اسفند ماه با وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. زمانی که موقتاً از زندان آزاد بود، مأموران برای بازداشت وی به خانه‌اش یورش بردند که همین امر موجب سکته و درنهایت فوت مادر آرش صادقی شد.

آرش صادقی آخرین بار خردادماه ۱۳۹۵ در دادسرای شهید مقدس زندان اوین جهت اجرای حکم بازداشت شد. وی در آبان ماه ۱۳۹۵ به مدت ۷۰ روز دست به اعتصاب غذا زد و مهرماه ۹۶ نیز از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد. این زندانی سیاسی آخرین بار در اعتراض به انتقال همراه با ضرب‌وشتم همسرش گلرخ ایرایی و هم‌چنین آتنا دائمی از زندان اوین به زندان قرچک (شهرری) دور تازه‌ای از اعتصاب غذای خود را از روز جمعه ۶ بهمن ۱۳۹۶ آغاز کرد، ولی در ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۶ به دلیل ضعف شدید جسمانی و در احترام به درخواست همبندانش در زندان رجایی شهر به اعتصاب غذای خود پایان داد.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید