افزایش شمار بازداشت‌شدگان امضاء کننده بیانیه ۱۴ نفره زنان؛ زهرا جمالی بازداشت شد

شمار بازداشت‌شدگان امضاء کننده بیانیه ۱۴ نفره زنان در ایران افزایش یافت.

زهرا جمالی، فعال مدنی و یکی دیگر از امضاکنندگان نامهٔ ۱۴ نفرهٔ دوم (زنان داخل ایران) که در آن خواستار استعفای علی خامنه‌ای از رهبری شده‌بودند، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

ماموران امنیتی، خانم جمالی را شامگاه شنبه ۲ شهریور ماه ۱۳۹۸، در منزل شخصی خواهرش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

گفته می‌شود؛ بازداشت وی همراه با تفتیش منزل خواهرش و ضبط تلفن‌های همراه او بوده‌است.

۱۴ فعال مدنی و سیاسی در خردادماه امسال در بیانیه‌ای خواستار “استعفای علی خامنه‌ای از رهبری” شدند. پس از آن موجی از حمایت افراد و شخصیت‌های داخل و خارج از ایران از این بیانیه‌ها شکل گرفت. از جمله بیانیه‌ی ۱۴ نفره زنان داخل ایران، یکی از این حمایت‌ها بوده‌است.

شهلا انتصاری، نصرت بهشتی، فرشته تصویبی، پروا (سکینه) پاچیده، گیتی پورفاضل، زهرا جمالی، شهلا جهان‌بین، عزت جوادی‌حصار، فاطمه سپهری، مریم سلیمانی، سوسن طاهرخانی، فرنگیس مظلوم، نرگس منصوری و کیمیا نوروزی‌صابر ۱۴ زنی هستند که نامهٔ ۱۴ نفرهٔ دوم (زنان داخل ایران) را در اعتراض به “آپارتاید جنسی” موجود در حکومت ایران امضا کرده‌ و خواستار “گذار از نظام جمهوری‌ اسلامی و تدوین قانون اساسی جدید شده‌اند.”

اما پس از انتشار این بیانیه‌ها موج بازداشت‌ها در ایران آغاز شد.

با احتساب بازداشت خانم جمالی، شمار افرادی که بیانیه ۱۴ نفره زنان داخل ایران را امضا کرده‌ و بازداشت شده‌اند، به عدد ۷ رسید.

گیتی پورفاضل، شهلا انتصاری، فاطمه سپهری، نرگس منصوری، شهلا جهان‌بین و فرنگیس مظلوم از جمله این افراد هستند که پیش‌تر خبر بازداشت آن‌ها از سوی رسانه‌های حقوق بشری اطلاع رسانی شده‌بود.

از سوی دیگر پیش‌تر نیز در روز یکشنبه ۲۰ مرداد، هاشم خواستار، جواد لعل محمدی، محمد حسین سپهری، محمد نوری زاد، عبدالرسول مرتضوی، غلام‌حسین بروجردی، رضا جنگی، مرتضی قاسمی، هاشم رجایی، حوریه فرج‌زاده طارانی، فاطمه سپهری و پوران ناظمی در مقابل دادسرای عمومی و انقلاب مشهد بازداشت شده‌اند.

این شهروندان بنا بر اطلاعیه‌ای که از سوی گروه موسوم به ۱۴ تن در اعتراض به صدور حکم ۱۳ سال زندان کمال جعفری یزدی، یکی از امضاء کنندگان این بیانیه منتشر شده‌بود، هم‌زمان با برگزاری دادگاه تجدیدنظر آقای جعفری یزدی، در مقابل دادسرای عمومی و انقلاب مشهد گرد هم‌ آمده بودند.

رضا شرف‌خانی، شهروند ساکن مشهد و از جانبازان جنگ ایران و عراق نیز از جمله کسانی است که احتمالا در همین ارتباط بازداشت شده‌است.

آقای شرفخانی شامگاه چهارشنبه ۲۳ مردادماه ۹۸ در منزل شخصی‌اش در مشهد بازداشت شد.

گروه بیانیه موسوم به ۱۴ تن با انتشار اطلاعیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده بود؛ “همزمان با برگزاری دادگاه آقای جعفری در مقابل ساختمان این دادگاه حاضر شده و اعتراض خود را نسبت به احکام ناعادلانه سیستم قضایی علیه منتقدین نشان خواهند داد.”

زرتشت احمدی راغب، محمد رضا بیات، کمال جعفری یزدی، سید هاشم خواستار، محمد حسین سپهری، گوهر عشقی، حوریه فرج زاده، محمد کریم بیگی، جواد لعل محمدی، محمد ملکی، محمد مهدویفر، رضا مهرگان، محمد نوریزاد و عباس واحدیان شاهرودی، ۱۴ نفری هستند که در خردادماه سال جاری با امضای بیانیه ای مشترک خواستار عزل علی خامنه ای از رهبری شده اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید