دادگاه تجدید نظر؛ تعیین وقت رسیدگی به اتهامات مختار زارعی، روزنامه نگار ساکن سنندج/ سند

مازیار طاطائی، وکیل مدافع مختار زارعی، روزنامه‌نگار ساکن سنندج طی ابلاغیه‌ای الکترونیکی به شعبه چهارم دادگاه تجدید نظر استان کردستان، بابت رسیدگی به اتهامات موکلش احضار شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸، بر اساس احضاریه‌ای که توسط سامانه الکترونیکی قوه قضاییه (ثنا) به وکیل مدافع مختار زارعی، ابلاغ شده است، از وی خواسته‌شده که در روز شنبه ۱۸ آبان، جهت رسیدگی به اتهاماتموکلش بابت «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» در شعبه چهارم دادگاه تجدیدنظر استان کردستان حاضر شود.

در احضاریه ابلاغ‌شده آمده است که ساعت ۱۱ صبح روز ۱۸ آبان ۱۳۹۸، در خصوص شکایت دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سنندج ـ داستان، علیه موکل شما مختار زارعی در وقت مقرر در این شعبه حاضر شوید.

بر اساس این گزارش روز شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، شعبه دوم دادگاه انقلاب شهر سنندج به ریاست قاضی «بهروز شرفی‌یوسف‌وند» حکم دو سال حبس تعزیری از بابت «توهین بە رهبری» و یک سال حبس تعزیری با اتهام «تبلیغ علیە نظام»، را به مختار زارعی، روزنامه‌نگار اهل سنندج ابلاغ کرده بود.

منابع مطلعی در آن زمان به کمپین گفته بودند: «آقای زارعی امروز به دادگاه فراخوانده و این رای به صورت حضوری و شفاها به او ابلاغ شد و دلیل صدور آن انتشار نامه‌ای انتقادی از طرف آقای زارعی خطاب به رهبری در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام بوده‌است».

آقای زارعی روز ۳۰ تیرماه ۱۳۹۷، پس از احضار به شعبه دوم دادسرای انقلاب سنندج به ریاست قاضی «موسی شاه گلدی آل باقر»، بازداشت و روز سه‌شنبه ۱۶ مرداد با سپرده وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی، آزاد شده‌بود.

این روزنامه‌نگار ساکن سنندج در پرونده ای دیگر و با حکمی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر به ریاست قاضی حسین سعیدی بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شده است. این فعال مدنی به دلیل انتشار فراخوان اعتصاب سراسری در شبکه‌های اجتماعی پس از اعدام رامین حسین پناهی زندانی سیاسی کُرد از سوی نیروهای امنیتی بازداشت‌ شده بود.

یک منبع آگاه در رابطه با جلسه دادگاه در رابطه با پرونده جدید ایشان به کمپین گفته بود: «باتوجه به دفاعیات وکیل مدافع آقای زارعی در جلسه دادگاه قاضی سعیدی ایشان را از  اتهام «اجتماع و تبانی  منجر به برهم زدن امنیت عمومی» تبرئه کردند، اما برخلاف انتظار در همان جلسه اتهام «تبلیغ علیه نظام» به آقای زارعی تفهیم و بر اساس این اتهام رییس شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج حکم یکسال زندان  را برای ایشان صادر کرد».

گزارش‌شده است، وکیل مدافع آقای زارعی به‌حکم صادره اعتراض کرده و پرونده جهت بررسی و صدور حکم نهایی به شعبه تجدیدنظر استان کردستان ارجاع شده است.

آقای زارعی در شهریورماه سال گذشته پس از انتشار فراخوانی در صفحه اینستاگرامی خود پس از اعدام رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی کرد مبنی بر حضور مردم در منازل خود، روش کردن شمع و پیوستن به اعتصاب سراسری از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.

در این پرونده نیز، قاضی شاگلدی، رییس شعبه دوم بازپرسی دادسرای انقلاب سنندج، اتهام «اجتماع و تبانی منجر به برهم زدن امنیت عمومی » را به آقای زارعی تفهیم کرده و ایشان در همان شهریورماه با تأمین وثیقه و به‌صورت موقت از زندان مرکزی سنندج آزاد شد.

صبح روز چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ بر اساس گزارش‌های ارسالی به کمپین و همچنین انتشار عکس‌ها و ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی، اعتصاب عمومی در برخی شهرهای کردنشین ایران، در اعتراض به اعدام سه زندانی سیاسی کُرد زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی و حمله موشکی سپاه پاسداران به احزاب کُردی آغاز شد و تنی چند از فعالان مدنی در برخی شهرها بازداشت شدند.

مختار زارعی سابقه‌ی فعالیت در اتحادیه‌ی دموکراتیک دانشجویان کُرد و چندین نشریه‌ی دانشجویی را دارد، وی پیش‌تر نیز در ۲۴ اسفندماه سال ۹۳ به اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به مقدسات» و «نشر اکاذیب» بازداشت و با تامین وثیقه آزاد شده‌بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید