آزادی دو تن از بازداشت‌شدگان هپکو هم‌زمان با احضار چند نفر به مراجع قضایی

شب گذشته دو نفر دیگر از کارگران هپکوی اراک که روز دوشنبه ۲۵ شهریورماه ۹۸، در یک تجمع مسالمت‌آمیز بازداشت شده‌‌بودند، آزاد شدند.

هم‌زمان گزارش شده؛ ۱۰ تن از کارگران این کارخانه به مراجع قضایی احضار شده‌اند.

به گزارش ایلنا، شامگاه شنبه ۳۰ شهریورماه دو نفر از کارگران بازداشتی هپکوی اراک با سپردن وثیقه ۳۰۰ میلیونی آزاد شدند.

با احتساب آزادی این دو بازداشتی هنوز ۶ کارگر در زندان به‌سر می‌برند که از وضعیت آنها اطلاعی در دست نیست.

در عین حال کارگران هپکو می‌گویند “برای ۱۰ نفر دیگر از کارگران این کارخانه احضاریه ارسال شده است.”

بنا به گزارش فعالان کارگری، اعتراض کارگران هپکو در محوطه داخلی کارخانه کماکان ادامه دارد.

این کارگران خواستار پرداخت معوقات مزدی خود و تعیین تکلیف شرکت هستند. آنها می‌گویند «چندین ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده» داریم و می خواهیم که مالکیت کارخانه دوباره به دولت بازگردد.

در روزهای گذشته، ۲۹ نفر از کارگران معترض هپکو بازداشت شده بودند که همگی به‌جز ۶ نفر که هم اکنون در زندان مرکزی اراک هستند،  با قید وثیقه آزاد شدند.

کارگران کارخانه هپکو در اراک طی روزهای اخیر در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی خود دست به تجمع زدند. این تجمعات روز دوشنبه ۲۵ شهریورماه ۹۸، از سوی نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد. شماری بازداشت و تعدادی نیز به دلیل جراحات وارده به بیمارستان منتقل شدند.

در آن‌روز شمار زیادی از کارگران کارخانه هپکو با تجمع در مسیر راه آهن شمال-جنوب و مسدود کردن این مسیر اعتراض خود را نشان دادند. منابع محلی گزارش داده‌بودند، حدود ۲۹ نفر از کارگران بازداشت و بیش از ۱۵ تن دچار جراحت شدند که تعدادی از این کارگران برای مداوا به بیمارستان منتقل شدند.

کارگران هپکو که اعتصاب خود را با دادن یک مهلت ۱۰ روزه به مسئولان متوقف کرده بودند، در پی بی‌عملی دولت در پاسخ به مطالبات‌شان از روز یکشنبه ۲۴ شهریور اعتصاب را از سر گرفتند. کارگران خواستار پرداخت حقوق معوقه خود و تعیین تکلیف سهامدار عمده شرکت‌اند.

مسئولان استان و وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در پی اعتصاب اوائل شهریور کارگران مدیر کارخانه را تغییر داده‌اند. در زمینه پرداخت مطالبات کارگران نیز اقدامی صورت نگرفته است.

کارگران هپکو اراک، پس از واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی، بارها به پرداخت‌نشدن به موقع دستمزد خود اعتراض کرده و خواستار بازگرداندن مالکیت آن به دولت شده‌ بودند، اردیبهشت و خرداد ماه سال گذشته نیز در اعتراض به عدم پرداخت حقوق های معوقه و بلاتکلیفی وضعیت اشتغال دست به اعتصاب و مسدود کردن چند روزه خط آهن اراک زدند.

کارخانه هپکو اراک یکی از بزرگترین کارخانه‌های تولید کننده ماشین آلات سنگین و راهسازی بود که از سال ۱۳۵۴ فعالیتش آغاز شد و پس از انقلاب در اختیار دولت قرار گرفت.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید