سعید شیرزاد با پایان دوران مرخصی بازداشت شد

سعید شیرزاد، فعال حقوق کودک و زندانی سیاسی شب گذشته، با پایان دوران مرخصی برای ادامه تحمل حبس بازداشت شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، شامگاه یک‌شنبه ۵ آبان‌ماه ۹۸، سعید شیرزاد، زندانی سیاسی که روز دوشنبه ۸ مهرماه ۹۸ به مناسبت درگذشت مادرش با تاخیر دو هفته‌ای و برای اولین بار در دوران محکومیتش به مرخصی آمده‌بود، با پایان دوران مرخصی در شهرستان پرند بازداشت شد.

مادر سعید شیرزاد روز دوشنبه ۲۵ شهریورماه درگذشته‌بود، اما مقامات زندان در آن زمان با مرخصی او مخالف کردند و آقای شیرزاد دو هفته پس از فوت مادرش به مرخصی آمده‌بود. این در حالی‌ بود که آقای شیرزاد در طول دورانی که در زندان به‌سر می‌برد، حتی یک‌روز هم به مرخصی نیامده‌بود.

پیش از مرخصی این زندانی سیاسی چند تن از هم‌بندان وی در زندان رجایی‌شهر به مناسبت درگذشت مادرش نامه‌ای نوشته‌بودند.

آرش صادقی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج نیز پیش‌تر نامه‌ای به مناسبت درگذشت مادر سعید شیرزاد، زندانی سیاسی نوشته‌بود.

آقای شیرزاد با توجه به نتایج آزمایشات کلیوی (کوچک شدن کلیه راست و کیست کلیه چپ) و نیاز مبرم به فیزیوتراپی و آب درمانی برای مهره های ستون فقرات و کتف دست راست و تحت نظر قرار گرفتن توسط پزشک متخصص، از درمان (حتی با پرداخت هزینه شخصی) نیز محروم شده است.

یک منبع مطلع پیش‌تر به کمپین گفته‌بود: «پزشک معالج وی پس از اطلاع از اعتصاب غذاهای مکرر سعید شیرزاد در زندان، دلیل کوچک‌تر شدن کلیه‌اش را تغذیه نامناسب ناشی از اعتصاب غذاهای مداوم و عدم رسیدگی پزشکی به موقع و اعزام به بیمارستان تشخیص داده است.»

سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر و عضو جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان که تاکنون بارها دست به اعتصاب غذاهای طولانی و مکرر زده از ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۳ در بازداشت به سر می‌برد. او بیش از ۲ ماه را در بند ۲۰۹ زندان اوین در انفرادی و بدون داشتن ارتباط با خانواده و وکیل خود به سر برد.

دادگاه این فعال سیاسی، ۲۱ شهریور ۹۴ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی و با حضور وکیل او امیرسالار داودی پس از گذشت پانزده ماه از تاریخ بازداشتش برگزار شد. وی در نهایت به اتهام «ﺍﺟﺘﻤﺎﻉ ﻭ ﺗﺒﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﻗﺼﺪ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﻋﻠﯿﻪ ﺍﻣﻨﯿﺖ ﮐﺸﻮﺭ» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم و حکم صادره در روز چهارشنبه ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۴ به وکیل وی ابلاغ شد.

لازم به توضیح است که امیر سالار داودی وکیل مدافع سعید شیرزاد از آبان ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و کماکان در زندان بسر می برد.

بیشتر بخوانید:

تداوم محرومیت سعید شیرزاد از خدمات درمانی

سعید شیرزاد همچنان ممنوع از حق درمان؛ گزارشی از آخرین وضعیت او

محرومیت از درمان سعید شیرزاد زندانی سیاسی

سعید شیرزاد به دلیل درد شدید کلیه به بیمارستان منتقل شد

تداوم اعتصاب غذا، بیهوشی و انتقال سعید شیرزاد به بیمارستان

تداوم اعتصاب غذا و انتقال سعید شیرزاد به بهداری زندان

دوختن لب ها و اعلام اعتصاب غذای سعید شیرزاد

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید