ویدا ربانی، روزنامه نگار با تودیع وثیقه آزاد شد

ویدا ربانی، روزنامه نگار و عضو حزب اتحاد ملت ایران، با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی به نقل از امتداد، ویدا ربانی، روزنامه نگار که اوایل آذرماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده و به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل شده بود، با تودیع قرار وثیقه اززندان اوین آزاد شد.

این روزنامه نگار و فعال سیاسی روز یکشنبه ۲ آذرماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده بود.

وی پس از گذشت دو هفته از زمان بازداشت همچنان به صورت بلاتکلیف در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات نگهداری شده و از حق دسترسی به وکیل محروم بود.

ویدا ربانی روز جمعه ۱۴ آذرماه ۱۳۹۹، طی تماس تلفنی که با خانواده اش داشته اعلام کرده بود که از روز دوشنبه ۱۰ آذرماه ۱۳۹۹، در اعتصاب غذا به سر می برد.

بر اساس گزارش ها، با اعمال تبصره ماده ۴۷ آئین دادرسی کیفری، از زمان بازداشت این روزنامه نگار از ورود وکیل به پرونده اش جلوگیری شده است.

انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران در واکنش به بازداشت ویدا ربانی، خواستار «تعیین تکلیف سریع و قانونی و دسترسی فوری به وکیل» برای این روزنامه‌نگار شد.

همچنین آنتونی بلانگر، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) نیز در واکنش به دستگیری این روزنامه‌نگار خواستار آزادی فوری وی شده است.

این نهاد در بیانیه ای که منتشر کرده بود، بازداشت ویدا ربانی را «یک نمونه دیگر از چگونگی سوءاستفاده حکومت ایران از سیستم حقوقی برای سرکوب صداهای انتقادی در کشور» دانسته است.

آقای بلانگر، بازداشت این روزنامه نگار را «آزار و اذیت سیستماتیک کارکنان رسانه‌ها از سوی رژیم ایران» عنوان و آن را محکوم کرده بود.

خانم ربانی پیشتر نیز در دی‌ماه ۱۳۹۸ به دلیل انتشار مطالبی در فضای مجازی در خصوص سقوط هواپیمای اوکراینی بازداشت شده بود.

دلیل بازداشت اخیر این روزنامه نگار، بر اساس اظهارات نزدیکان وی انتشار مطالبی در شبکه اجتماعی توییتر در خصوص سالگرد اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ بوده است.

ویدا ربانی سابقه کار خبرنگاری در روزنامه شرق را نیز داشته و پیش از بازداشت در هفته نامه صدا مشغول به کار بوده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش هیچ اطلاع دقیقی از دلایل بازداشت و اتهام های انتسابی علیه این روزنامه نگار در دست نیست.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید