فرانک جمشیدی، فعال محیط زیستی کُرد به زندان زنان سنندج منتقل شد

فرانک جمشیدی فعال محیط زیستی کُرد، جهت اجرای حکم حبس به کانون اصلاح و تربیت سنندج موسوم به بند زنان منتقل شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، فرانک جمشیدی، شهروند اهل سنندج که از سوی دادگاه تجدیدنظر استان کردستان به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود، جهت اجرای حکم حبس به کانون اصلاح و تربیت سنندج موسوم به بند زنان منتقل شده است.

این فعال محیط زیستی عضو جمعیت سبز کردستان، پیشتر توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

اتهام انتسابی علیه این فعال مدنی کُرد «عضویت در یکی از احزاب کُرد مخالف حکومت ایران» عنوان شده است.

صبح روز یکشنبه ۸ تیرماه ۱۳۹۹، نیروهای اداره اطلاعات سنندج «فرانک جمشیدی»، عضو جمعیت سبز کردستان را در منزل شخصی‌اش بازداشت کردند.

به گفته نزدیکان خانم جمشیدی، ماموران لباس شخصی ضمن تفتیش منزل، برخی از وسایل شخصی او از قبیل کامپیوتر و گوش تلفن همراه را نیز با خود برده‌ بودند.

فرانک جمشیدی، فعال محیط زیستی کُرد محبوس در کانون اصلاح و تربیت زندان مرکزی سنندج، در تمام طول بازداشت از حق دسترسی به وکیل محروم بوده و فقط دو بار توانسته بود با خانواده اش تماس تلفنی داشته باشد.

قرار بازداشت این فعال محیط زیستی کُرد برای چهار بار متوالی از سوی شعبه دوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندج تمدید شده بود.

روز دوشنبه ۷ مهرماه ۱۳۹۹، شعبه ۲ بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب سنندج به ریاست قاضی شاه گلدی قرار بازداشت فرانک جمشیدی، فعال محیط زیستی کُرد را برای سومین بار متوالی تمدید کرده بود.

تمدید قرار بازداشت این فعال بازداشتی در حالی صورت گرفته بود که پیشتر به خانواده وی اعلام کرده بودند که در ۸ مهر قرار بازداشت او تبدیل به قرار وثیقه خواهد شد.

همچنین بازپرس شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندج، موسی شاه گلدی آقا باقر، با دستور اداره اطلاعات سنندج و تحت عنوان عدم تکمیل مراحل بازجویی، قرار بازداشت فرانک جمشیدی را روز دوشنبه ۷ آبان ماه ۱۳۹۹، برای چهارمین بار متوالی تمدید کرد.

فرانک جمشیدی پیشتر در پاییز ۱۳۹۷ در جریان بازداشت گسترده و جمعی فعالان محیط زیست و اعضای شاخه کردستان حزب وحدت ملی چندین بار توسط نهادهای امنیتی احضار شده بود.

او در مورد فعالیت‌های خود و همسرش آرمین اسپرلوس که آن زمان در بازداشت بود، مورد بازجویی قرار گرفت.

بر اساس گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، بازداشت خانم جمشیدی همزمان با دستگیری افشین شیخ‌الاسلامی، فعال مدنی توسط ماموران اداره اطلاعات در سنندج صورت گرفته بود.او از جمله فعالانی بود که پاییز سال ۱۳۹۷ به مدت یک ماه بازداشت شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید