نامه سرگشاده وکلای مدافع رامین حسین‌پناهی خطاب به رییس قوه قضاییه

وکلای رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام طی نامه‌ای سرگشاده خطاب به رییس قوه قضاییه، خواستار توقف فوری حکم اعدام این فعال سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، مازیار طاطایی، حسین احمدی‌نیاز و عثمان مزین، وکلای مدافع رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام که در اعتراض به وضعیتش از یک‌شنبه ۴ شهریورماه، در زندان رجایی‌شهر در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد، با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه خواستار توقف فوری اجرای حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، شدند.

در بخشی از نامه این سه وکیل دادگستری آمده است: «موکل اینجانبان جوان ۲۳ ساله بنام رامین حسین پناهی، ناخواسته وارد یک جریان شد و صرفا برای ملاقات والدین خود وارد کشور شد و هیچ قصد و نیتی جز برپایی صله‌ی رحم نداشته اما اکنون به موجب حکم صادره از شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی سنندج متهم به بغی و محکوم به اعدام شده که طبق اسناد و اوراق پرونده این حکم منطبق با قانون نبود.»

در قسمت دیگری از نامه وکلای رامین حسین‌پناهی به شرایط کنونی کشور و ضرورت همبستگی میان اقوام مختلف ایران اشاره شده و از رییس قوه قضاییه خواسته شد “دستور توقف اجرای حکم اعدام رامین حسین پناهی صادر کند و موجبات رسیدگی مجدد به این پرونده را فراهم کند.”

وکلای رامین حسین‌پناهی در بخش انتهایی نامه هشدار دادند: «اعدام این جوان زمینه‌های نفرت و نفاق، انشقاق و ناامنی را به‌همراه خواهد داشت و همگان اشراف دارند که اعدام نتوانسته راهکار مناسبی برای برون رفت از معضلات و مشکلات باشد.»

گفتنی است، احتمال اجرای حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی محبوس در انفرادی زندان رجایی‌شهر کرج طی ساعات آینده به شدت افزایش یافته و همین موضوع باعث نگرانی شدید خانواده، وکلا و فعالان حقوق بشر شده‌است.

در همین خصوص خانواده حسین‌پناهی، در بیانیه‌ای از همه نهادهای حقوق بشری، مجامع بین‌المللی و مردم خواسته‌اند که با حمایت‌های مٶثر خود از اجرای حکم اعدام رامین حسین‌پناهی جلوگیری کنند.

رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، یکشنبه ۴ شهریور ماه ۱۳۹۷، در زندان رجایی‌شهر در اعتراض به وضعیتش همراه با اعتصاب غذا، لب‌های خود را دوخت و دوشنبه ۵ شهریور در حالی که به شدت بیمار بود به انفرادی منتقل شد.

این زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام، دلایل اعتصاب غذایش را در نامه‌ی به مسئولان زندان رجایی‌شهر این‌گونه بیان کرده‌است: «درخواست اعاده دادرسی، درخواست تشکیل مجدد دادگاه، تفکیک جرایم بر اساس ماده ۷ آیین نامه تفکیک سازمان زندان‌ها و بازگردانندش به زندان مرکزی سنندج.»

در خواست عفو بین‌الملل نروژ برای درخواست کمک به رامین حسین پناهی

‎رامین حسین‌پناهى، فعال سیاسی کُرد، ٢ تیر ۱۳۹۶ بازداشت و پس از ۲۰۰ روز انفرادى و شکنجه های جسمی و روانی، به زندان مرکزى سنندج منتقل شد. این زندانی سیاسی، ٢۵ دی ٩۶ در شعبە یک دادگاه انقلاب شهر سنندج بە اعدام محکوم شد. این حکم، ٢٢ فروردین ۱۳۹۷ در شعبه ٣٩ دیوانعالى کشور در شهر قم مجددا به تایید رسید و جهت اجرای حکم به شعبه ۴ اجرای احکام دادسرای اجرای احکام سنندج ارجاع شد.

‎حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، در حالی صادر و ابلاغ شد، که وی تمامی اتهام‌های انتسابی به خود را رد کرد، همچنین وکلای این زندانی سیاسی کُرد نیز این حکم را غیرمنتظره و ناعادلانه می دانستند.

‎در ارتباط تایید حکم این زندانی سیاسی، ۳ تن از کارشناسان سازمان ملل، در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف حکم اعدام وی شدند و نگرانی خود برای بدرفتاری و شکنجه زندانیان در ایران اعلام کردند.

‎در همین رابطه بیش از ده هزار تن از شهروندان، فعالان مدنی و سیاسی با امضای طومار و نامه، صدور حکم اعدام رامین حسین‌پناهی را محکوم کرده‌اند. همچنین تاکنون بالغ بر ۶٠ تن از نمایندگان پیشین مجلس، اساتید دانشگاه‌ها، وکلا، طی نامه‌ای به رییس دستگاه قضایی ایران، خواستار توقف حکم اعدام رامین حسین‌پناهی شده‌اند و می‌توان گفت تمامی نهادهای حقوق بشری با انتشار بیانیه‌‌هایی خواهان لغو فوری حکم اعدام این فعال سیاسی هستند.

‎سازمان عفو بین‌الملل نیز با صدور اطلاعیه‌ای خواستار اقدام فوری علیه حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، زندانی کُرد ایرانی شده است، در بیانیە این سازمان بین‌المللی آمدە است “مورد رامین حسین‌پناهی یکی از حوادث ناگوار و نفس‌گیر عدالت از آغاز تا اکنون بودە است. (رامین) بعد از شکنجە‌های فراوان کە آثار آن در هنگام حضور در دادگاە روی بدنش مشخص شد در یک دادگاه نا عادلانە بە اعدام محکوم شد.”

سازمان عفو بین‌الملل مورد دادرسی و دادگاهی رامین حسین پناهی را “خیانت کامل بە پروسە عدالت نامید” و افزوده “رامین حسین پناهی در دوران بازجویی از حق داشتن وکیل و ملاقات با خانوادەش و همچنین از دسترسی بە جزئیات پروندەاش محکوم بودە است.”عفو بین الملل با انتقاد شدید از نیروهای امنیتی برای فشار بر رامین حسین پناهی برای شرکت در اعترافات تلویزیونی میگوید “ما از مقامات ایران میخواهیم (کە با اعدام رامین حسین پناهی) کە نهایت انکار حقوق بشر است فهرست کارهای نقص کنندە حقوق بشری خود را کامل نکنند.”

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید