تبعید سپیده قلیان از زندان اوین به زندان بوشهر

سپیده قلیان، فعال مدنی زندانی که دوران محکومیت ۵ سال حبس تعزیری را در بند زنان زندان اوین می گذراند به زندان بوشهر تبعید شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، سپیده قلیان، شامگاه چهارشنبه ۲۰ اسفندماه ۱۳۹۹، از بند زنان زندان اوین به زندان بوشهر تبعید شده است.

گفته شده خانم قلیان ساعت ۱۱ شب چهارشنبه ۲۰ اسفندماه ۱۳۹۹، با دست بند و پابند از بند زنان زندان اوین  منتقل شده است.

سپیده قلیان، فعال کارگری و شهروند خبرنگار به دلیل حمایت از کارگران هفت تپه و شرکت در اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸، به ۵ سال زندان تعزیری محکوم شد.

ا و روز یکشنبه ۱ تیر ماه ۱۳۹۹، پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل ۵ سال حبس تعزیری روانه زندان اوین شد.

سپیده قلیان در حالی برای سپری کردن دوره محکومیت پنج ساله به زندان میرود که بر خلاف تعدادی از هم پرونده‌ای‌هایش مشمول عفو نشده است.

سپیده قلیان، فعال مدنی در جریان اعتراضات آبان‌ماه سال گذشته، شامگاه شنبه ۲۵ آبان‌ماه ۹۸ در منزل مسکونی پدرش همراه با خشونت و ضرب و جرح بازداشت شده.

او روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه، با سپردن وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به طور موقت از زندان سپیدار اهواز آزاد شد‌ه‌ بود.

پس از بازداشت آخر خانم قلیان ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن در میان معترضان نوشته‌ای در اعتراض به گرانی بنزین در دست گرفته و شعار می‌دهد: «نه زندان نه تهدید دیگر اثر ندارد.»

کمپین پیش‌تر خبر بازداشت او را منتشر کرده‌بود.

سپیده قلیان دوباره بازداشت شد

سپیده قلیان پیش‌تر در روز یک‌شنبه ۳۰ دی‌ماه ۹۷ بازداشت و روز شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸، با سپردن وثیقه به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی از زندان قرچک ورامین آزاد شده‌بود.

سپیده قلیان، یکی از متهمان هفت‌تپه که به ۱۹ سال و نیم زندان محکوم شده‌است، از روز یکشنبه ۲۸ مهرماه در زندان قرچک ورامین در اعتصاب غذای خشک بود و از بامداد روز جمعه ۳ آبان ۱۳۹۸ با وعده مسئولان زندان مبنی بر رسیدگی به خواسته‌هایش به اعتصاب غذای خود پایان داده‌بود.

سپیده قلیان ابتدا در ۲۷ آبان‌ماه ۹۷ بازداشت و در آذرماه با تأمین وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به‌صورت موقت آزاد شده‌بود، اما دوباره در روز یک‌شنبه ۳۰ دی‌ماه ۹۷ در اهواز بازداشت شد و یک‌شنبه ۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، از زندان سپیدار اهواز به زندان اوین منتقل شده‌بود.

این شهروند خبرنگار در هشتم اردیبهشت در حالی به زندان اوین منتقل شد که در همان روز اسماعیل بخشی و امیر (علی) امیرقلی نیز به همراه چند متهم دیگر به زندان اوین منتقل شده‌بودند.

پیش‌تر گزارش شده‌بود که در این جلسه بازپرسی، ۴ اتهام از “جمله فعالیت تبلیغی علیه نظام”، “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور”، “همکاری با گروهای معاند” و “اخلال در نظم عمومی” به خانم قلیان تفهیم شده‌است.

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید