شیث امانی و هوشنگ کریمی، فعالان کارگری اهل سنندج آزاد شدند

شیث امانی و هوشنگ کریمی فعالان کارگری اهل سنندج که در تجمع روز جهانی کارگر بازداشت شده بودند آزاد شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، شیث امانی و هوشنگ کریمی فعالان کارگری که روز شنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، در جریان تجمع روز جهانی کارگر در سنندج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند امروز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، آزاد شده اند.

در پی برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در روز شنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، ده ها تن از فعالان کارگری و شرکت کنندگان در تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف کشور توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

چند شهروند اهل سنندج در جریان تجمع روز جهانی کارگر توسط نیروهای امنیتی در شهرک صنعتی شماره ۲ این شهر بازداشت شده بودند.

هویت یکی از شهروندان بازداشتی، شیث امانی عضو هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و نماینده سابق کارگران کارخانه نساجی کردستان احراز شده بود.

همچنین هوشنگ کریمی دیگر شهروند کُرد اهل سنندج در جریان این تجمع توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

شیث امانی، فعال کارگری پیشتر نیز سابقه بازداشت داشته است او در بعد از ظهر روز پنجشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ به اداره اطلاعات سنندج احضار و بیش از ۵ ساعت مورد بازجوئی قرار گرفته بود.

بنا بر گزارش منتشر شده در این بازجوئی ماموران امنیتی با غیر قانونی خواندن اتحادیه آزاد و تجمعاتی که توسط آن برگزار میشود، سعی کرده بودند شیث امانی را از تلاش برای برگزاری مراسم اول ماه مه،روز جهانی کارگر و شرکت در آن برحذر کنند.

احضار شیث امانی در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ در حالی صورت گرفته بود، که طی پیشتر ماموران امنیتی با بازداشت نظام صادقی ، کوروش بخشنده، داوود رضوی، پدرام نصراللهی، ابراهیم مددی، عثمان اسماعیلی، محمود صالحی و احضار خالد حسینی، جعفر عظیم زاده، حامدنباتی، سیدعلی حسینی تلاش کرده بودند تا به هر وسیله ممکن، مانع برپائی هرگونه مراسمی از سوی کارگران به مناسبت روز جهانی کارگر شوند.

تجمعات روز جهانی کارگر در روز شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه  ۱۴۰۰، در بسیاری از شهرهای کشور از جمله اراک، اصفهان، اهواز، تبریز، ساری، سنندج، کرمانشاه، شوش، قزوین، کرج، یزد و … برگزار شده و در اکثر این شهرها تجمعات با یورش نیروهای امنیتی و انتظامی به تجمع گنندگان همراه بوده است.

در اکثر شهرها نیروهای امنیتی و انتظامی پیش از برگزاری مراسم در محل حضور داشته‌ و برخی از بازداشت ها پیش از شروع برگزاری مراسم روز جهانی کارگر صورت گرفته است.

هرساله و در آستانه روز جهانی کارگر فشار نهادهای اطلاعاتی بر فعالان کارگری افزایش می‌یابد و نیروهای امنیتی سعی می‌کنند با احضار یا بازداشت برخی فعالان در این روزها از راه‌پیمایی یا اعتراضات احتمالی آن‌ها ممانعت کنند.

جمهوری اسلامی ایران علیرغم آزادی برگزاری تجمعات در قانون اساسی، اجازه اجرای مراسم کارگری را به تشکل‌های مستقل و فعالان کارگری نمی‌دهد و در صورت برگزاری تجمع نیز با احضار یا بازداشت آنان و اتهاماتی چون تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی آنان را مورد تعقیب قضایی قرار می‌دهد.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، در روز جهانی کارگر با انتشار گزارشی تحت عنوان بازداشت شماری از فعالان کارگری در تجمعات روز جهانی کارگر در شهرهای مختلف به بازداشت فعالان کارگری پرداخته بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید